This week’s bowls results

DIVISION Two

Annaclone had a great home win over Magherally

Annaclone 44-39 Magherally

Rink 1: A. Pyres,V. Mullholland, D. McArdle, N. Kerr 13-11 M. Adair, J. Kirk, K. Smyth, L. Martin.

Rink 2: A. McAvoy, M. McAvoy, T. McGivern, J. McConville 12-7 I. Montgomery, P. Martin, S. Scott, J. Martin.

Rink 3: H. McAvoy, PJ McClorey, P. Pyres, M. Wallace 13-9 G. Beggs, H. Steenson, K. McBride, S. McBride.

Rink 4: J. McNeill, B. Mullholland, P. McKernan, J. Higgins 6-12 A. Anderson, N. Craig, W. Steenson, D. McAuley

Scarva St. took the bonus points against the Pavilion

Pavilion 33-48 Scarva St

Rink 1: E. Whyte, V.Newell, C.Wilson, J.Major 10-8 J.Clyde, E.Gibson, B.Livingston, W.Kinnin.

Rink 2: F.Dolan, G.Anderson, D.Thompson, P.McClatchey 6-16 H.Shannon, F.Hillen, M.Ewart, D.Watt.

Rink:3: C.Gray, K.Kennedy, K.Stewart, P.Gray 13-3 H.Shepherd, S.Livingston, M.Martin, N.Craig.

Rink 4: G.McAleenen, M.Ward, J.McCullough, J.Hamilton 4-21 E.Dickson, A.Stevenson, D.Nelson, J.Dickson.

Down Shoes surprised Ballyvarley at home

Down Shoes 50-32 Ballyvarley

Rink 1: S.McFadden, F.Marshall, M.Ward, M.Bunting 14-4 G.O’Neill, V.Stewart, P.J.Johnston, K.O’Neill

Rink 2: D.Rea, T.McGivern, J.Nesbitt, K.McCoy 15-8 M.Lennon, C.McDermott, G.McGrath, M.McGrath

Rink 3: A.Murphy, D.Johnstone, B.McCoy, Marg. Campbell 16-10 R.McGivern, A.Donald, G.McGarry, S.McGivern

Rink 4: E.Neill, K.Tumilty, P.Henderson, M.Campbell 5-10 L.Byrne, M.Burns, J.McAvoy, S.Byrne.

Division One

Holm Park had A.S.Tullylish as visitors and just lost out on the bonus points

Holm Park 29-32 AS Tullylish

Rink 1: C.Ogle, L.Aiken, T.Wilson, C.Sherwin 5-10 M.McAdam, H.Hylands, J.Gray, D.J.Wilson

Rink 2: I.Houston, M.Dawson, M.Gamble, G.Dawson 8-7 J.Black, S.Black, E.Campbell, R.Martin

Rink 3: A.Sudlow, G.McDowell, K.Aiken, J.McKenny 6-11 C.Leckey, D.Graham, T.Gray, A.Leckey

Rink 4: T.Ogle, S.Smith, T.Smith, S.G.Malcolmson 10-4 R.Bolton, A.Cannaway, D.Bowman, J.Wilson.

St.Joseph’s found the going tough against Dunbarton

St.Joseph’s 30-40 Dunbarton

Rink 1: J.Magennis, C.Rooney, R.Magennis, B.Murphy 6-7 P.Moore, M.Higgins, R.Gough, R.Kidd

Rink 2: A.O’Loughlin, F.Watters, P.Linden, S.Murphy 5-14 E.McElroy, N.Wilson, S.McCall, L.McCartan.

Rink 3: K.Magennis, C.Savage, Roger Magennis, L.Magennis 13-3 J.Cunningham, F.Larkin, C.Trainor, D.Wright.

Rink 4: B.McVeigh,P. Rooney, C.Dillon, F.Murphy 6-16 G.Magennis, E.Adams, N.Garvey, G.Crothers.

Dromore N.S were up against a very strong St.Colman’s side

Dromore N.S 28-42 St.Colman’s

Rink 1: R.Harrision, M.Ward, E.Marsdon, D.McCandless 5-16 F.O’Dowd, T.McCartan, P.Tumilty, C.Davis.

Rink 2: F.McCandless, B.Francis, D.Pedan, P.Reid 9-10 H.Funes, D.Funnell, M.Wilson, G.Chambers.

Rink 3: S.Gilliland, L.Gribben, E.Anderson, L.Graham 0-13 C.Owens, J.Owens, C.Wilson, P.Moore.

Rink 4: M.Nelson, T.Gribben, R.Greer, L.Murray 14-3 Ann.Magee, L.McAvoy, E.Byrne, A.Magee.

The Down Shoes cup draw took place last week and resulted as follows: Ballydougan v Annaclone; Magherally v Holm Park; A.S.Tullylish v St.Patrick’s; Ballyvarley v Scarva St; Pavilion v Down Shoes; St.Colman’s v St.John’s; Donacloney Methodist v Dromore NS; 2nd Dromara v St.Joseph’s

These ties will be played week beginning the November 21.

Club sectretaries are reminded that the closing date for the National Championships is October 31. It would be appreciated if you would get your entries in early.