Equestrian: Mossvale course is ‘neigh’ bother for local show jumpers

Kilkeel high flyers - winning team of Baileys inter schools league with sponsor Judy Maxwell.
Kilkeel high flyers - winning team of Baileys inter schools league with sponsor Judy Maxwell.

Results of the Horse and Pony jumping held on Monday November 10 at Mossvale Equestrian Centre were as follows:

70cm Button, Elizabeth Irvine and 80cm Archie, Edmund Whiteside.

Mourne high flyers - winning team of Horseware Junior league.

Mourne high flyers - winning team of Horseware Junior league.

Results of Pony Jumping held on Friday November 14 were:

Cross Poles Special; Dusty, Chloe Agnew.

40cm 1st= Meg, Todd Bryson drew the trophy; Joe, Kaitlyn Kearns.

50cm 1st= Barney, Bailey Parker drew the trophy; Merlin, Emma Burns; Meg, Todd Bryson.

Friday night trophy winners.

Friday night trophy winners.

60cm 1st= Nano, Emma Lutton drew the trophy; Skip, Lara McComb; Merlin, Emma Burns.

70cm 1st Beauty, Aoife Hamilton Quinn won the trophy.

Results of the first round of the Horseware Junior League:

Team results

1st Mourne High Flyers

Red Classic, Tierna Harper; Trigger, Charley Hanna; Roxy, Cara Cunningham; Hazey, Charley Hanna.

2nd Mossvale Minions

Blue, Erin Barlow; Houdini, Ella Kincade; Candy Pops, Maria Kelly; Houdini, Erin Barlow.

3rd Moihill Angels

Little Miss Trouble, Simone Leathem; Willow, Megan Leigh; Wee Willow, Simone Leathem.

Individual results

1st Roxy, Cara Cunningham

2nd Wee Willow, Simone Leathem

3rd Houdini, Erin Barlow

4th Little Miss Trouble, Simone Leathem

5th Hazey, Charley Hanna

6th Blue, Erin Barlow

Results of Horse and Pony Jumping held on Monday November 17.

70cm 1st Tilly, Claire Smyth; Willow, Jonathan Reain.

80cm 1st Mac, Phillipa Baird.

90cm Molly, Sophie Price.

Results of Pony Jumping held on Friday November 21.

Cross Poles 1st= Beauty, Caragh Grant drew the trophy; Dusty, Chloe Agnew; Daisy, Elizabeth McCracken; Dandy, Mia McMullan; Casper, Anna Belle Betts; Special; Casper, Charlotte Betts.

40cm 1st= Lynch, Lewis Orr drew the trophy; Daisy, Elizabeth McCracken; Joe, Kaitlyn Kearns; Specials; Tarkers, Charlotte McCracken; Dandy, Mia McMullan; Hero, Edmund Whiteside.

50cm 1st= Tarker, Charlotte McCracken drew the trophy; Merlin, Emma Burns.

Results of the second round of the Baileys Inter schools league.

Team results

1st Kilkeel High Flyers

Dolly, Melissa McKee; Buster, Rachel McKee; Hazey, Charley Hanna; Ballygrange Classic, Sam Speers.

2nd Dromore & Spa

Toffee, Ryan Boville; Flash, Megan Nelson; Toffee, Victoria Boville; Mexican Bob, Victoria Boville.

3rd Dromore High Flyers

Nano, Emma Lutton; Jen, Sarah Topley; Charlie, Zoe Gilliland; Bracken, Hannah Kileif.

4th Down High Flyers

Hughie, Rachel Kerr; Beauty, Jessica Nelson; Beauty, Aoife Hamilton Quinn; Connie, Troy Watson.

Individual results

1st Hazey, Charley Hanna

2nd Buster, Rachel McKee

3rd Toffee, Victoria Boville

4th Flash, Megan Nelson

5th Trigger, Charley Hanna

6th Jen, Sarah Topley.