Dromore High School pupils showcase athletic talent

Ben Cushnie in action for Dromore High School.
Ben Cushnie in action for Dromore High School.

The Ulster Schools’ Track & Field Championships provided the perfect ‘stage’ to showcase the athletic talent currently at Dromore High School.

In what is the premier school sporting event the province has to offer, Dromore were certainly well represented at the Antrim Forum.

After another superb Co Down Championship, Dromore had 12 individual and 4 relay teams that qualified for the ‘Ulsters’.

Indeed the Minor Boys Squad won the team event at the Down Schools’ with Junior Girls coming 3rd and the Junior Boys 4th.

This is the first time that Dromore HS team has won a Down Schools’ team title.

At the Ulster’s, the athletes achieved an impressive haul of 1 gold, 1 silver & 4 bronze medals. Again the Minor Boys had most success with Dean Dillon and Ben Cushnie winning bronze medals in the Shot & 800m. Ben then teamed up Tyler Bain, Sam Smyth, Cameron Beacom-Hurle and Jacob Collins to win a well-deserved bronze in the relay.

Robin Cantley was the Ulster Champion in the JB Discus with Kerry McDowell hurdling to a silver. Kerry was joined by Alanna Wilson, Brooke Shaw & Alex Pelan to win bronze medals in the JG Relay.

As a result of this two athletes, Kerry McDowell (75m Hurdles) and Robin Cantley (Discus), have qualified for the Irish Schools’ Championships.

Results from Ulster Schools’ Track & Field:

Minor Boys Dean Dillon 3rd Shot Put (8.53m)

Ben Cushnie 3rd 800m (2-26.8s)

Jacob Collins 12th High Jump (1.20m)

Relay 3rd (55.08s) – Tyler Bain, Sam Smyth, Jacob Collins, Cameron Beacom-Hurle, Ben Cushnie

Junior Girls Kerry McDowell 2nd 75m Hurdles (12.84s) & 5th High Jump (1.45m)

Alanna Wilson 5th 100m (13.42s)

Relay 3rd 4x100m (53.85s) – Alex Pelan, Brooke Shaw, Kerry McDowell, Alanna Wilson

Junior Boys Robin Cantley 1st Discus (38.73m)

David Ringland 8th Shot (9.13m) & 12th Triple Jump (9.70m)

Ethan Dunn 10th 800m (2-20.90s)

Relay 7th (49.74s) – Reece Montgomery, Dylan Branker, Peter O’Connor, Robin Cantley

Inter Boys Ben McCloy 5th Javelin (45.12m)

Chris Treacy 8th High Jump (1.60m)

Senior Girls Rebecca Chambers 4th Javelin (23.20m) Senior Boys Relay 6th (48.25s) – Ashley Boyd, Aaron Croskery, Stewart Houston, Chris Treacy.